آخرین ارسال های تالار گفتمان
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
بازدید : 3588 مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 29 آذر 1391
مجموعه پروتکل اینترنت
لایه کاربرد

BGP · DHCP · DNS · FTP · GTP · HTTP · IMAP · IRC · LDAP · Megaco · MGCP · NNTP · NTP · POP · RIP · RPC · RTP · RTSP · SDP · SIP · SMTP · SNMP · SOAP · SSH · Telnet · TLS/SSL · XMPP ·

(بیشتر)
لایه انتقال

TCP · UDP · DCCP · SCTP · RSVP · ECN ·

(بیشتر)
لایه اینترنت

IP (IPv4, IPv6· ICMP · ICMPv6 · IGMP · IPsec ·

(بیشتر)
لایه پیوند

ARP/InARP · NDP · OSPF · Tunnels (L2TP· PPP · زیرلایه نظارت بر دسترسی به رسانه انتقال (اترنت, خط اشتراک دیجیتال, ISDN, FDDI·

(بیشتر)

اترنت(به انگلیسی: Ethernet)‏ یکی از فناوریهای مبتنی بر Frame در شبکههای رایانه برای شبکه‌های محلی (LAN) می‌باشد. این نام از مفهوم فیزیکی ether گرفته شده‌است. این فناوری وضعیت سیم‌کشی و استانداردهای سیگنالینگ در لایه فیزیکی را معین می‌کند و همچنین قالب‌های آدرسی همچون MAC آدرس در لایه Data link . Ehternet به‌عنوان استاندارد IEEE۸۰۲٫۳ شناخته می‌شود با ترکیب کابلهای زوج به هم تابیده برای اتصال نقاط انتهائی شبکه و فیبرنوری برای اتصالهای اصلی ( back bone ) سایت یک سطح گسترده‌ای از تکنولوژی LAN متصل از طریق سیم را پوشش می‌دهد. این تکنولوژی از دهه ۱۹۹۰ تاکنون بکارگرفته شده‌است و جایگزین استانداردهائی همچون Token ring ، FDDI و ARCNET شده‌است. در سالهای اخیر Wi-Fi و شبکه‌های بی‌سیم براساس استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ در خانه و ادارات کوچک شایع شده‌است و باعث تقویت Ehternet در نصب آن در مقیاس‌های بزرگ‌تر شده‌است.

محتویات

تاریخچه

Ethernet در شرکت PARC Xerox در سالهای ۱۹۷۵-۱۹۷۳ پایه ریزی شد. Robert Metcalfe و Dacid Boggs خلاصه‌ای از Ethernet را تا قبل از مارچ ۱۹۷۴ نوشتند و ارائه کردند. در مارس ۱۹۷۴ شخصی بنام R.Z.Bachrach یادداشتی به Metcalfe و Boggs و مدیرشان نوشت، مبنی بر اینکه ً از لحاظ تکنیکی و یا مفهومی چیز جدیدی در پیشنهاد شما نمی‌باشد و تجزیه و تحلیل نشان خواهد داد که سیستم شما دچار خطا می‌شود. اشکال این آنالیز این بود که به اثر Channel capture توجه نشده بود که تا سال ۱۹۹۴ به آن پی نبرده شد. در سال ۱۹۷۵ شرکت Xerox این موضوع را به نام Metcalfe و Boggs به همراه Chuck thacker و Lampson Butler به‌عنوان مخترعین تحت کنام سیستم ارتباط داده‌ای چندین نقطه‌ای همراه با تشخیص تصادف ثبت کرد در سال ۱۹۷۶ بعد از اینکه سیستم در PARC توسعه یافت، Metcalfe و Boggs یک مقاله منتشر کردند.

Ethernet تجربی که در آن مقاله شرح داده شد با سرعت Mbit/s ۳ کار می‌کرد و فیلدهای آدرس مبداء و مقصد ۸ بیت بود و قالب آدرسهای Ethernet همچون قالبهای امروزی نبود. Metcalfe در سال ۱۹۷۹ از شرکت Xerox جدا شد تا بتواند استفاده از کامپیوترهای شخصی و شبکه‌های محلی را گسترش دهد از اینرو شرکت ۳Com را تأسیس کرد. او شرکتهای DEC، INTel و Xerox متقاعد کرد تا به منظور توسعه Ehternet به‌عنوان یک استاندارد با همدیگر همکاری کنند. از اینرو استاندارد DIX برگرفته از ( Digital / INTel / Xerox ) نام گرفت که استانداردی برای Ethernet با سرعتی برابر ۱۰ مگابیت بر ثانیه با آدرسهای مبداء و مقصد ۴۸ بیتی و یک فیلد ۱۶ بیتی جهت نوع بسته اطلاعاتی Ethernet . اولین استاندارد در ۳۰ سپتامبر ۱۹۸۰ منتشر شد که رقیبی برای دو سیستم بزرگ ARCNET , Token ring می‌بود. اما بزودی آن دو سیستم بزرگ زیر موجهای عظیم تجهیزات Ethernet مدفون شدند. در واقع شرکت ۳Com تبدیل به یک شرکت اصلی و پیشرو گردید.

سیستم‌های Ethernet با سیمهای زوج به هم تابیده از اواسط دهه ۱۹۸۰ توسعه یافتند. همراه با شروع StarLAN، که LOBASE –T شناخته شده‌است. این سیستم‌ها جایگزین کابل کواکسیال که شبکه‌های Ethernet اولیه مبتنی بر آن بود شده. شبکه‌های اولیه به‌وسیله Hub به کابلهای UTP متصل بودند که با استفاده از CSMA/CD سوئیچها جایگزین آنها شدند .

توصیف عمومی

Ethernet بطور کلی بر این نظریه بنا شد: ارتباط کامپیوترها برروی کابل کواکسیال که به‌عنوان یک وسیله انتقال عمل می‌کند و به صورت اشعاب تزریقی به کامپیوتر وصل می‌شود بدین معنا که به کمک یک ابزار محکم شونده بروی کابل.سوزنی به هسته کابل تزریق می‌شود وبه مرکز کابل می‌رسد واین کابل به نام 10Base5هم مشهور است که عدد 10سرعت انتقال بحسب مگا بیت بر ثانیه عدد 5 طول حداکثر هر قطعه کابل بدون نیاز به تکرار کننده را بر حسب100متر مشخص می‌کرد روش بکار گرفته شده شباهت زیادی به سیستم‌های رادیوئی داشت اگرچه تفاوتهای پایه‌ای با هم داشتند همچون این واقعیت که تشخیص تصادم در یک سیستم ارسال در کابل ساده تر از ارسال رادیو است. کابل مشترک که کانال ارتباطی مشترک را ایجاد می‌کند به ether(اتر) مربوط شده است و از این مبناست که نام Ethernet اقتباس شده‌است. با توجه به این مفاهیم اولیه، Ethernet تکامل یافت به تکنولوژی شبکه‌ای پیچیده‌ای که امروزه در اغلب شبکه‌های LAN بکار گرفته شده‌است کابلهای کواکسیال با ارتباطات نقطه به نقطه که به‌وسیله Ethernet به Hub یا سوئیچ متصل می‌شوند جایگزین شدند. که موجب کاهش هزینه نصب، افزایش اطمینان و قابلیت مدیریت نقطه به نقطه و خطایابی می‌شود. StarLAN اولین قدم تکامل Ethernet از یک گذرگاه عمومی با کابل کواکسیال به یک شبکه با کابلهای جفت به هم تابیده و Hubهای قابل مدیریت بود. ایجاد کابلهای زوج به هم تابیده بطور قابل ملاحظه‌ای هزینه نصب را کاهش داد. پایانه‌های Ethernet با ارسال بسته‌های اطلاعاتی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند هر پایانه دارای یک آدرس ۴۸ بیتی (MAC) می‌باشد که بصورت سخت‌افزاری در کارت شبکه (NIC) قرار دارد و کارت شبکه بسته‌های اطلاعاتی که آدرس پایانه‌های دیگر را دارند قبول نمی‌کند. علی رغم تغییرات مهم در Ethernet از یک کابل ضخیم کوکسیال که با سرعت Gbit/s۱ کار می‌کنند از آنجا که همگی از یک قالب اطلاعاتی استفاده می‌کنند قابلیت اتصال به یکدیگر را دارند . امروزه با توجه به فراگیری Ethernet و کاهش هزینه سخت‌افزاری آن اغلب تولیدکنندگان بردهای اصلی ( mother board) که دارای کارت Ethernet باشد تولید می‌کنند که باعث عدم نیاز به یک کارت شبکه جدا و صرفه جوئی در فضای بکار رفته می‌شود.

توپولوژی (استاندارد) توپولوژی پیش فرض برای اترنت ،توپولوژی فیزیکی خطی تعریف شده است. توپولوژی شبکه مثل توپولوژی خطی که از توپولوژی منطقی خطی استفاده میکنندازاترنت بهره میبرند.نوع کابلی که درهر توپولوژی استفاده میشودنیزدرقوانین همان توپولوژی مشخص شده است. 

تعامل با چندین کاربر

CSMA/CD

در اصل Ehternet یک کابل کواکسیال مشترک که در اطراف ساختمان برای اعمال دستگاه‌ها قرار گرفته بود از انجا که دستگاه‌ها مجبور به استفاده از یک مسیر مشترک بودند می‌بایستی از قاعده خاصی که بنام CSMA/CD بود پیروی می‌کردند. این قواعد به شرح ذیل می‌باشند : 1111

بسته آماده ارسال می‌باشد

آیا خط ارتباطی آزاد می‌باشد؟ اگر آزاد نیست، تا زمانی که آماده شود صبر کن

شروع به انتقال

آیا یک تصادم رخ داده است؟ اگر چنین است به رویه تشخیص تصادم رجوع شود. شمارنده‌های ارسال صفر شوند و انتقال اطلاعات تمام شود.

رویه تشخیص تصادم

انتقال اطلاعات تا حداقل زمان بسته یا همه دریافت کننده‌ها تصادم را تشخیص دهند.

شمارنده ارسال مجدد افزایش می‌یابد.

آیا به حداکثر تعداد دفعات انتقال مجدد رسیده ایم؟ اگر بله، انتقال اطلاعات رها شود.

براساس تعداد تصادمها بصورت تصادفی صبر جهت ارسال مجدد

مجدداً وارد مرحله اول رویه اصلی شویم .

به‌عنوان مثال چه اتفاقی می‌افتد وقتی تمام مهمانها در یک مهمانی شام در طریق یک رسانه مشترک (هوا) با یکدیگر صحبت می‌کنند. قبل از حرف زدن، هر مهمان بطور محترمانه‌ای تا پایان صحبت شخصی که در حال صحبت است صبر می‌کند. اگر دو مهمان هم‌زمان شروع به صحبت کنند هر دو سکوت کرده و برای مدت زمانی صبر می‌کنند ( در Ehternet این زمان در حد میلی ثانیه‌است). انتظار بر این است که با انتظار دو زمان متفاوت ( تصادفی) دو مهمان دوباره در یک زمان شروع به صحبت نکنند، بنابراین از یک تصادم جلوگیری می‌شود وقتی تعداد تصادمها بیش از یکی برای هر انتقال باشد زمان انتظار بصورت نمائی افزایش می‌یابد. کامپیوترها به‌وسیله یک AUI که بعدها در داخل کارت شبکه تعبیه شد به کابل متصل می‌شوند. یکی از معایب شبکه‌های ساده که بصورت Bus راه اندازی می‌شدند امکان قطع شدن و غیرقابل استفاده شدن کل یک قسمت شبکه بعلت قطعی تنها یک اتصال یا بخشی از کابل می‌بود. از آنجا که تمام ارتباطات تنها از طریق یک سیم مشترک (Bus) صورت می‌گرفت تمامی اطلاعاتی که به‌وسیله یک کامپیوتر ارسال می‌شد به‌وسیله تمامی کامیپوترها دریافت می‌شد حتی اگر اطلاعهات تنها مربوط به یک کامپیوتر می‌بود.

کارت شبکه وقتی بسته‌ای می‌رسید یک وقفه به سی‌پی‌یو می‌فرستد. کارت شبکه اطلاعات را در صورتی که مربوط به آدرس خودش نباشد رد می‌کند مگر اینکه در وضعیت Promiscuous قرار داشته باشد. این ویژگی که یکی صحبت کند و همه بشنوند ضعف امنیتی محیطهای اشتراکی(Ehternet Bus) است زیرا یک کامپیوتر اینگونه شبکه Ehternet می‌تواند تمامی ترافیکی برروی سیم است را استراق سمع کند. استفاده از یک کابل مشترک به معنای به اشتراک گذاشتن پهنای باند نیز می‌باشد که عامل کندی شبکه می‌شود.

Repeater and Hub ( تکرار کننده‌ها و هاب )

بعلت تضعیف سیگنال و مسائل زمانی شبکه اترنت با کابل کواکسیال از لحاظ اندازه محدودیت دارند. برای مثال کابلهای کواکسیال ۱۰ BASE۵ حداکثر ۵۰۰ متر طول می‌توانند داشته باشند. یا شبکه‌های سرعت بالای Bus انتهای کابلها به یک مقاومت بایستی بسته شوند.

برای Ehternet با کابلهای کواکسیال به انتهای هر کابلی یک مقاومت ۵۰ اهمی متصل می‌شود. معمولاً این مقاومت بصورت یک اتصال به آخرین دستگاه متصل در Bus وصل می‌شود. اگر اتصال انتهائی انجام نشود یا اگر در طول کابل قطعی وجود داشته باشد سیگنال ارسالی در کابل وقتی به انتهای آن می‌رسد منعکس می‌شود. این انعکاس را نمی‌توان از تصادم تشخیص داد و در نتیجه برروی ارتباط تأثیر می‌گذارد. برای بیشتر کردن طول ارتباط از یک تکرار کننده (Repeater) Ehternet استفاده می‌کنند. تکرار کننده سیگنال را از یک کابل Ehternet می‌گیرد و آنرا در کابل دیگر تکرار می‌کند.اگر یک تصادم تشخیص داده شود، تکرار کننده یک سیگنال تمامی در گاه‌ها ارسال می‌کند تا از تشخیص تصادم مطمئن شود. به‌وسیله تکرار کننده‌ها می‌توان پنج قطعه بین دو کامپیوتر را متصل کرد بطوری که سه مورد از انها می‌توانند دستگاه‌های متصل شده باشند. تکرار کننده‌ها قادر به تشخیص ختم غیرمعمول در یک ارتباط شوند و نتیجتا انتقال اطلاعات را به ان ارتباط متوقف می‌کنند. چنانچه در یکی از قسمت‌های متصل به درگاه تکرار کننده خطائی بعلت قطع کابل اتفاق بیفتاد، تکرار کننده به انتقال اطلاعات در دیگر درگاه‌ها ادامه می‌دهد. البته به اینکه کدامیک از قسمت‌ها قطع شده و باعث عدم دسترسی به Serverها شده می‌تواند تأثیر در غیر قابل استفاده بودن شبکه داشته باشد.

تکاربران هزینه‌های کابل کشی بصورت ستاره‌ای را متوجه شدند و سازندگان تجهیزات شروع به ساخت تکرار کننده‌های با چندین درگاه شدند تکرار کننده‌های با چندین درگاه بن


لینک ثابت
موضوع : بدون موضوع - بدون موضوع
ارسال توسط alijalaly

نظرات


سه شنبه 15 فروردین 1396 | 18:39

all the time i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this place.


سه شنبه 15 فروردین 1396 | 22:26

Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really loved surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I'm hoping you write once more soon!


جمعه 18 فروردین 1396 | 15:55

Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and outstanding style and design.


سه شنبه 22 فروردین 1396 | 10:44

Hello I am so happy I found your web site, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb work.


یکشنبه 27 فروردین 1396 | 22:08دوشنبه 28 فروردین 1396 | 01:29

To get your feet wet you can have a samples what conectado casinos offer by playing desapareces free trial games acessível páginas.


دوشنبه 28 فروردین 1396 | 06:19دوشنبه 28 فروردین 1396 | 06:55دوشنبه 28 فروردین 1396 | 14:44دوشنبه 28 فروردین 1396 | 19:44

Ao expor boa noite. se este homem (Jan Kristof) for uma farsa,


دوشنبه 28 فروردین 1396 | 21:53

Estou mandando as fotos que este me enviou. se este varão (Jan Kristof) for uma farsa, É uma termo que, efetivamente, forma a suporte da palavra honra - a verdadeira razão pela qual damos respeito e também superioridade a nossa esposa ou marido.


دوشنبه 28 فروردین 1396 | 22:04سه شنبه 29 فروردین 1396 | 01:04

Você é possível que fazer download de 'Como fabricar Mini-Páginas Arrasadores Atualizado', que você confirmar solicitado lhe enviarei todos e cada um dos produtos em no maximo 48 horas.


سه شنبه 29 فروردین 1396 | 03:14

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I've either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any methods to help protect against content from being stolen? I'd definitely appreciate it.


سه شنبه 29 فروردین 1396 | 08:10سه شنبه 29 فروردین 1396 | 15:21

The paper has a circulation of 19,431 daily, 21,059 Sunday.1 It is owned by Lee Enterprises.


سه شنبه 29 فروردین 1396 | 17:52سه شنبه 29 فروردین 1396 | 21:25

This is quite evident with the Sakura 90x Magnification Professional Binoculars which is designed to generate desired results.


چهارشنبه 30 فروردین 1396 | 05:34

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?


چهارشنبه 30 فروردین 1396 | 10:48

Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work. If you're even remotely interested, feel free to send me an e-mail.


چهارشنبه 30 فروردین 1396 | 11:03

Wow, that's what I was seeking for, what a stuff! present here at this web site, thanks admin of this site.


چهارشنبه 30 فروردین 1396 | 16:49

Inclusive consciência fiquei através de anelo dentre provar… Vassuncê pode aproximar seus constituintes divulgando sabores diferentes.


چهارشنبه 30 فروردین 1396 | 22:30

Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!


پنجشنبه 31 فروردین 1396 | 04:54

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I've shared your website in my social networks!


پنجشنبه 31 فروردین 1396 | 15:42

Mandalinhas Imãs - Mandalinhas Feitas com Papel Coreano, usei vidrinhos tinta dimensional Essa fiz como imã de geladeira Cromatizar Sempre!


پنجشنبه 31 فروردین 1396 | 23:00

Suporta Graficos e Imagens - Dê um toque profissional ao seu web website com cabeçalhos, gráficos ou logotipos (criador de gráficos não incluído).


پنجشنبه 31 فروردین 1396 | 23:51

Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it's driving me crazy so any help is very much appreciated.


جمعه 1 اردیبهشت 1396 | 01:39جمعه 1 اردیبهشت 1396 | 06:49

Um dos grandes mitos do marketing online, é meditar que tudo que precisa fazer é criar um conjunto de páginas da Internet classe mostruário dos seus produtos e também submetê-lo aos mecanismos de pesquisa… e também instantaneamente você terá avalanches de compradores sacudindo suas carteiras querendo adquirir de você.


جمعه 1 اردیبهشت 1396 | 09:15

You have observed very interesting details! ps decent internet site.


جمعه 1 اردیبهشت 1396 | 10:25جمعه 1 اردیبهشت 1396 | 13:10

Hello everyone, it's my first visit at this web site, and paragraph is truly fruitful for me, keep up posting these types of content.


جمعه 1 اردیبهشت 1396 | 17:28

whoah this blog is fantastic i love studying your articles. Keep up the good work! You recognize, lots of persons are searching around for this info, you can help them greatly.


جمعه 1 اردیبهشت 1396 | 23:03

Everyone loves what you guys are up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the wonderful works guys I've incorporated you guys to my own blogroll.


جمعه 1 اردیبهشت 1396 | 23:22

No entanto saiba que todas as lindas mulheres agora adoram estar respeitadas contudo tratadas através de amizade contudo respeito, embora na cama adorem fazer as antepassados loucuras em que momento curado perfeitamente recompensadas.


شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 02:05

Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is actually a wonderful web site.


شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 05:10

Possui como objetivo principal compartilhar seus conhecimentos gratuitamente na Internet.


شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 06:49

Appreciate this post. Will try it out.


شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 09:18

Belly Ache: One sided abdominal pain is likely one of the first warning indicators of an ectopic pregnancy which could be persistent and extreme.


شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 09:55

Even the modern designs in tattoo art make use of tribal tattoo designs as their basis.


شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 13:43

Hi there, I discovered your web site by way of Google at the same time as searching for a similar matter, your web site came up, it looks great. I've bookmarked it in my google bookmarks. Hi there, simply changed into aware of your blog thru Google, and found that it's truly informative. I'm going to watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future. A lot of people will likely be benefited from your writing. Cheers!


شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 15:20شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 18:26

Meat list: Chicken, lamb chops, pork chops, meatballs, village sausage, mini racks of ribs, steak and onion rings.


شنبه 2 اردیبهشت 1396 | 22:22

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.


یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 01:38

This is the tool that visitors, companies, and brands can use to contact you and it is simply a must-have feature for every blogger.


یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 04:43

Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea


یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 09:59

The attorney that you hire will now file the certificate of merit, which confirms that you spoke with a medical specialist and that your action has merit.


یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 14:04یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 15:17

Depois de ter registrado domínio e alojado WordPress , devemos criar as 3 páginas que eu citei acima.


یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 16:48

Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it ;) I may return yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.


یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 17:34

Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I'm going to watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!


یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 17:39

I used to bbe able to finmd good information from yojr articles.


یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 | 23:12

Help is supplied on Facebook via the principle page, however for Sky assist by way of Twitter, buyer enquiries needs to be directed to: @SkyHelpTeam While these are each suitable strategies of contacting Sky with non-pressing, non-important enquiries, making a phone name is always beneficial for anything extra severe, particularly the place sensitive private details have to be exchanged resembling in billing and account related enquiries.


دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 | 01:21

Greetings! I've been reading your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent work!


دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 | 19:07دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 | 22:27

It's going to be ending of mine day, but before ending I am reading this enormous article to increase my know-how.


دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 | 22:29

What's up colleagues, its great paragraph on the topic of teachingand entirely explained, keep it up all the time.


سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 | 05:26

Carrefour supermarket ( a short drive from seminyak) has the best range of baby products.


سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 | 09:32

Alternatively, strive your luck searching the fairly intuitive but not ever-so forthcoming community of contact particulars within the Contact Us portal of the official Sky UK web site.


چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 | 13:22

Мультиплеерный сервис LuckForFree.com приоткрывает калитки в увлекательный и занимательный мир настольных игр . В будущее время интерактивные игры представляют собой действительно нововведение сознание , существенное по своим специфическим , разнообразным указам . Это больше чем просто игры для компа , а нестройная отрасль , которая прогрессирует стремительными приростами . По всему миру осуществляются соревнования по киберспорту , миллиарды мужчин попеременно поют в он-лайн игры , над реализацией игр нанимаются отличнейшие компьютерщики и скульпторы , выстраивая внастоящие образчики для дивизий своих почитателей .


چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 | 17:11

Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!


پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 | 06:21

On the other hand, different medication for herpes can even take on varied types however they are primarily for treating the physical indicators of the an infection.


پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 | 15:23

Also addressing the conference by way of video feed had been Republican heavyhitter Newt Gingrich and conservative Rep.


جمعه 8 اردیبهشت 1396 | 05:32

Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!


جمعه 8 اردیبهشت 1396 | 06:40

Thanks for sharing such a good thinking, post is nice, thats why i have read it fully


شنبه 9 اردیبهشت 1396 | 03:54

Your means of telling the whole thing in this post is really fastidious, every one be capable of simply understand it, Thanks a lot.


شنبه 9 اردیبهشت 1396 | 04:48

Whereas there are many on-line poker websites, the essential factor to making positive that you have an pleasant and possibly worthwhile online poker experience is selecting an outstanding on-line poker room that readily accept Indian players and make it straightforward to deposit. Usually, there are dozens of players competing on the poker and rummy tables at Thrill Poker, however that number is anticipated to go up shortly. We'll replace the checklist as increasingly prime-notch Indian poker online websites become out there. A lot of the suppliers of on-line poker, on-line rummy, on-line card games, and so on are openly flouting the legal guidelines of India especi


شنبه 9 اردیبهشت 1396 | 06:05

The very first makes use of 1 sheet of plywood to develop the complete issue, and the second is an additional standard row boat.. Storer wood and plywood boat plans, Wooden and plywood boat plans for amateur boatbuilders - outstanding performance, straightforward building, detailed step by step guidelines for boats, canoes and.


شنبه 9 اردیبهشت 1396 | 09:26

Hi there everybody, here every one is sharing these kinds of experience, so it's pleasant to read this website, and I used to go to see this webpage daily.


شنبه 9 اردیبهشت 1396 | 13:27

While the Price might need jurisdiction over enterprise enjoying all through the UK, they have no authority over sites being operated abroad which shall be accessed by UK punters, and might due to this fact supply little protection to residents in Britain. Since many Indian players are pretty new to the world of on-line Texas Hold'em, it is that much more important that they be given dependable information about one of the best poker websites accessible. Toutes les variantes de poker sont déclinées dans une gamme d'enjeux qui conviendra à tous les joueurs, peu importe leur niveau et la taille de leur bankroll. He pulled me to the desk and started operating by way of e


شنبه 9 اردیبهشت 1396 | 14:08

The company recently filed papers with the Nationwide Stock Alternate of India Ltd asserting its intention to amass Gaussian Networks, which is the parent firm of , India's largest on-line poker website. On-line gaming trade is booming in India and it'll be a multi billion dollar business in India. To be able to seize this market the online poker entrepreneurs must comply with all the relevant laws of India and seek the advice of some good techno authorized firm before launching their websites. Delhi-based Nikita Luther is among the many few ladies playing skilled poker and was recently chosen to play for and signify Adda52. The founders of this event, Sameer Rattonsey a


شنبه 9 اردیبهشت 1396 | 21:11

Asking questions are truly good thing if you are not understanding anything fully, but this post gives nice understanding yet.


یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 | 06:59

A pivotal report of the utility of PCR for the analysis of HSE involved assessment of PCR of CSF specimens from numerous sufferers with mind biopsy-proven HSE ( 128 ). In this report, HSV DNA was detected within the CSF of 53 of fifty four biopsy-constructive sufferers.


دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 | 06:38

This post will help the internet users for creating new webpage or even a weblog from start to end.


دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 | 08:28

Your means of explaining everything in this piece of writing is genuinely fastidious, every one be able to simply understand it, Thanks a lot.


سه شنبه 12 اردیبهشت 1396 | 06:18

Loving the information on this web site, you have done great job on the posts.


سه شنبه 12 اردیبهشت 1396 | 16:29

I'd like to find out more? I'd love to find out some additional information.


سه شنبه 12 اردیبهشت 1396 | 23:32

I could not resist commenting. Exceptionally well written!


چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 | 00:09

To clear this legal uncertainty, many on-line games providers approached the Supreme Courtroom whereas it was dealing one of many circumstances pertaining to offline rummy. Courts in India haven't but bought an opportunity to check these arguments, although two terse Excessive Court docket orders have indicated that the outcome of poker-related litigation may be optimistic. At FTRpoker, our sole goal is to give you - our players - a pure and seamless poker experience. Based by Jharkhand-born Anurag Dikshit, poker websites equivalent to went on to turn out to be the second largest in the world. This proving floor is the best way to boost gamers game by enabling them to maxim


جمعه 15 اردیبهشت 1396 | 13:10

After you contact the Sky customer providers Division, a Stay consultant will have the ability to let you understand if anybody wants to go to your personal house or company, and when so, can work with you to create an appointment time for this cease by.


شنبه 16 اردیبهشت 1396 | 16:23

If a policy is surrendered prematurely, the policyholder also may possibly spend surrender charges and have revenue tax implications.


یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 | 20:27

The best poker players are considered about winning, they do not chase their losses, and so they by no means play when their bankroll cannot support betting. A full home is any hand with three playing cards of the same worth, plus a pair of matching cards at a different level: 9♠ 9♦ 9♣ 6♦ 6♥. When two full home palms go head to head, the one with the upper-rating trio wins: 1♦ 1♠ 1♣ 6♠ 6♣ <5♠ 5♦ 5♥ 3♥ three♦. If both hands have an equal trio, the higher-rating pair prevails: 2♦ 2♣ 2♠ 9♠ 9♥ >2♠ 2♦ 2♣ 7♣ 7♥. One view is that the legislation should be construed to incorporate such areas, whereas the more traditional strategy can be to interpret such provisions strictly to ex


یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 | 23:20

Comparable to a urinalysis, the PSA monitors the level of prostate-particular antigen in a patient's blood.


دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 | 00:22

Right here is the right webpage for anyone who hopes to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been discussed for many years. Great stuff, just great!


دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 | 02:04

Hello very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I'll bookmark your blog and take the feeds additionally? I'm glad to search out numerous useful information right here in the post, we want develop extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .


دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 | 05:45

A person must be on the hospital inside 60 minutes of having a stroke to be evaluated and receive remedy.


دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 | 21:30

There are plenty of things that you can do to protect your self from reward card scams.


سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 | 03:44

Nice answers in return of this query with firm arguments and telling all about that.


سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 | 09:55

Do not forget to share your videos with your buyers making use of e mail and social media.


سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 | 21:54

Sandwiched between the intimidating lighting towers of Eden Gardens, a kind of hovering concrete cathedrals devoted to the worship of Indian cricket, and the chaotic cacophony that's Indian traffic, the Kolkata Jungle Crows rugby club is likely one of the most extraordinary I have ever come across. While you liked this brief article and also you want to be given extra information almost about khelo365 poker india generously cease by our own webpage. As a part of collusion prevention, we mandate that one person shall open just one accound at Khelo365. Sampooran Singh Kalra, recognized popularly by his pen identify Gulzar, is an Indian poet, lyricist and movie in Jhelum D


سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 | 23:51

Example three: Have some fruits and nuts for a lightweight breakfast, exercise and have a protein shake, have a seitan with kale, mushroom, spinach stir-fry for lunch, another protein shake with fruit in the afternoon, cup of green tea, the seitan & veggies for dinner, glass of red wine.


چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 | 09:21

What's up to all, because I am in fact eager of reading this weblog's post to be updated regularly. It consists of nice information.


جمعه 22 اردیبهشت 1396 | 00:03

There's just one profit to Macau immigration not stamping your passport: you can plausibly deny ever having been there. Before we begin our overview of the authorized background to real cash poker inside India, I am going to just make a point out of some helpful poker pages right here on winmoney101. Happily for on-line poker gamers, poker is taken into account a game of ability in India. The state government in Kerala is discussing if poker must be considered a recreation of talent. He grew to become one of the first Indian players to reach the Supernova status, an elite player rating, having performed over 5 million hands and received over 35 titles since he first began


جمعه 22 اردیبهشت 1396 | 15:19

They need sex simply as a lot as you do. They want you to take management, be the person, and be dominant.


جمعه 22 اردیبهشت 1396 | 17:29

Great beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea


جمعه 22 اردیبهشت 1396 | 18:39

This is Boeing's contribution to providing an 'innovative, secure and flexible mobile solution,' according to a Boeing spokesperson. You can use a free of charge telephone tracker app but they are really effortless to detect and do not do close to as very much as this app does. Right after all, it really is your corporation that feeds and outfits your relatives and puts a ceiling over their mind.


شنبه 23 اردیبهشت 1396 | 15:09

Blind man's bluff (additionally referred to as Indian poker, or squaw poker or Oklahoma brow or Indian head) is a model of poker that is unconventional in that every person sees the cards of all players besides his personal. The resolve dominated that wagers involving cash are illegal and that although the video video games proposed to be offered may require ability, banks and financial institutions may refuse servicing websites that would supply such video video games. There are a lot of who imagine that the net playing industry may eat into the earnings of the brick & mortar on line casino industry but Hardik Dhebar, Group CFO of Delta Corp mentioned that the company


شنبه 23 اردیبهشت 1396 | 17:11

Highly energetic blog, I loved that bit. Will there be a paet 2?


شنبه 23 اردیبهشت 1396 | 18:27

Joker Poker is the web video poker recreation with great digital presentation, enjoyable and cheerful colours, and an overall nice sport of 5-card stud! They've recently signed a deal with the WPT World Poker Tour to kind a formidable partnership. Gamers hardly ever encounter issues with our recommended Internet playing websites, however if you do, we advise first contacting that site's customer support directly. Taxation, money laundering and payment gateways points should also be taken care of by these proposing to open on-line poker websites in India. KhelPlay Poker Blog brings you the information on playing online poker in India. It is little difficult to gauge the rea


یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 | 15:22

Poker's recognition is rising in India, a country whose population of about 1.three billion is second solely to that of China. For those who cherished this short article and also you want to receive particulars almost about poker india you could possibly try these out i implore you to go to our web-web page. Since then, there have been several Indian courtroom rulings pertaining to the standing of poker. Whether or not your favor game is Texas Hold'em or Omaha you will discover all the latest knowledge on the market right here. On-line gaming trade in India is dealing with the battle of laws hurdles as well. Since many Indian gamers are fairly new to the world of on-lin


دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 | 03:09

The Public Playing Act of 1867 was passed by the British, a hundred and fifty years back, prohibiting gambling. Aditya and Kunal predict we cannot have a tradition of poker followers like, say, the US, till India has its Chris Moneymaker moment. Poker and India won't have picked up initially effectively resulting from a whole lot of contradictions as well as authorized issues being cash involved in it and thus making it fall underneath playing act. Players who wish to prolong their accomodation for PLO event, can achieve this with further value of two,500 per evening/particular person. It's all about poker and there's no greater brand on the market to test one&#


چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 | 23:47

To investigate about becoming a member of Sky TV or to discuss your present Sky TV bundle then call Sky TV on 0870 280 6391 and converse to a member of the Sky TV customer service workforce.


جمعه 29 اردیبهشت 1396 | 14:18

Sky was founded in November 1990 by Rupert Murdoch when the competitor firms Sky Tv and British Satellite Broadcasting merged to type the British Sky Broadcasting (BSKYB), which later grew to become the UK's largest digital television firm.


یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 | 13:47

I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this site is genuinely good.


دوشنبه 1 خرداد 1396 | 01:00

What's up colleagues, how is all, and what you desire to say concerning this post, in my view its in fact amazing designed for me.


دوشنبه 1 خرداد 1396 | 13:55

Greate post. Keep posting such kind of information on your blog. Im really impressed by your site. Hey there, You have done an incredible job. I'll definitely digg it and in my view suggest to my friends. I am sure they'll be benefited from this web site.


سه شنبه 2 خرداد 1396 | 02:00

I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later on. All the best


سه شنبه 2 خرداد 1396 | 03:24

This is Boeing's contribution to providing an 'innovative, secure and flexible mobile solution,' according to a Boeing spokesperson. This computer software installs discreetly and no matter who is working with the cell phone they will not detect the cell phone monitoring software installed. This IP address then can be mapped to general geolocation data.


سه شنبه 2 خرداد 1396 | 06:24

Wonderful, what a weblog it is! This weblog provides useful information to us, keep it up.


سه شنبه 2 خرداد 1396 | 06:31

If you wish for to improve your know-how only keep visiting this web page and be updated with the most recent news posted here.


سه شنبه 2 خرداد 1396 | 10:56

This is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read post!


سه شنبه 2 خرداد 1396 | 16:31

I have sky gear in nmy present property and want to transfer all this tools to my new deal with.


سه شنبه 2 خرداد 1396 | 22:39

Thanks for the good writeup. It actually was once a entertainment account it. Glance complicated to more introduced agreeable from you! However, how can we keep up a correspondence?


چهارشنبه 3 خرداد 1396 | 04:14

I was very happy to uncover this great site. I wanted to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new information on your site.


چهارشنبه 3 خرداد 1396 | 10:02

The Indian poker scene is still very young, however annually the sport becomes increasingly more popular as gamers around the nation are exposed to it. For many years it was troublesome for gamers to enjoy the game, since Indian casinos were not allowed to supply desk video games. Rahul, who declined to be identified by his full name, is among greater than 50,000 individuals who play on homegrown online poker startups similar to Adda52, Poker-Baazi and Spartan Poker every month. This a hundred and fifty chips poker set comprises of six rolls of twenty-5 chips which are valued at 5, 25, a hundred and 500. Toutes les variantes de poker sont déclinées dans une gamme d'enjeux


پنجشنبه 4 خرداد 1396 | 06:00

Asking questions are really fastidious thing if you are not understanding anything entirely, however this paragraph gives good understanding yet.


پنجشنبه 4 خرداد 1396 | 07:38

whoah this blog is wonderful i love reading your posts. Keep up the great work! You understand, many individuals are looking around for this information, you could help them greatly.


پنجشنبه 4 خرداد 1396 | 09:08

I am curious to find out what blog platform you are utilizing? I'm experiencing some small security issues with my latest blog and I would like to find something more safe. Do you have any solutions?


پنجشنبه 4 خرداد 1396 | 13:51

Nice weblog right here! Additionally your website lots up very fast! What host are you the use of? Can I get your associate link on your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol


ارسال نظر

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:


پیوند ها
هیچ پیوندی برای نمایش وجود ندارد .
نظر سنجی
مطالب اخیر

اسلایدر

دانلود فیلم